Watlow 12DJCGB072D Adjustable Armor Thermocouple, 72" L
Model: 12DJCGB072D
Model: 12DJCGB072D
Availability 6 to 7 Weeks
Quantity
Watlow 12DJCGB072D Offers
Features
  • 72" (182.88 cm) lead length
  • Stainless-steel braid or hose protection
  • Type J calibration
  • Grounded junction with round tips
  • Available in flat and drill point options
  • Constructed with epoxy-sealed cold ends
  • Offers adjustable depths to suit your needs
  • Outfitted with flexible extensions
  • Comes with washers, nozzles and clamp bands
  • Built with PFA-coated and stainless-steel sheaths
  • Features a straight, 45° bend or 90° bend design
  • Locking bayonet caps in standard, 0.47" (12 mm) and 0.59" (15 mm)
Watlow 12DJCGB072D Specifications
Construction Style Adjustable armor thermocouple, 0.44" (1.12 cm) inner diameter single slot (standard cap)
Sheath Diameter 0.19" (0.48 cm)
Calibration Type J
Lead Protection Fiberglass with stainless-steel Flex Armor, 20-gauge stranded
Junction Grounded, Round tip
Sheath Length 1" (2.54 cm)
Mating Connector No
Lead Length 72" (182.88 cm)
Termination Options Standard male plug, Quick disconnect
What's included with the Watlow 12DJCGB072D
Watlow 12DJCGB072D Offers
Features
  • 72" (182.88 cm) lead length
  • Type J calibration
Calibration Type J
Junction Grounded, Round tip
Sheath Length 1" (2.54 cm)
Mating Connector No
Lead Length 72" (182.88 cm)