Veris H8163-0100-0-1 Revenue Grade Power Meter
Model: H8163-0100-0-1
Model: H8163-0100-0-1
Commercial Energy Meter for 120-480V with Pulse Output and Phase Loss Alarm - 1x 100A Micro Current Transformers.
Discontinued!
This product has been discontinued and is no longer available.
There is no direct replacement, however we recommend the:
Veris E50/51 Series DIN Rail Mount Energy Meters-
Model: E50/51 | Order No: E50/51 Series
Not what you're looking for? Let’s do a search and help you find what you need.
Veris H8163-0100-0-1 Offers
Each meter is factory-matched with one to three split-core CTs. The meter/CT pairs are system-calibrated to provide excellent total system accuracies of 1% from 2% to 100% of the amperage rating of the CTs (e.g., 2-100 amps with 100 amp CTs). Matching serial numbers assure that the meter and CT were calibrated together (matching does not apply if using 100A CTs).
Features
  • Revenue Grade measurements
  • Provides a phase-loss alarm... protects equipment (H8163)
  • Split-core CTs eliminate the need to remove electrical conductors...reduces installation time
  • CTs and voltage leads are color coded making it easy to determine correct connection
Applications
  • Commercial Tenant Submetering
  • Performance Contracting
  • Allocating Costs
  • Real-Time Power Monitoring Via Local Display or Through Control/Data Acquisition Systems
Veris H8163-0100-0-1 Specifications
Voltage Tolerance 90 to 132VAC Line-to-Neutral
Electrical Services 120/240 VAC with Neutral, 208Y/120 VAC Line to Neutral
Power Consumption 50VA
Insulation Class 600VAC
Internal Isolation 2500VAC
LCD Display 1.2 x 3.8" (31 x 97mm) Viewing Area, 160 Segments, Back-Lit with Green LEDs
Sample Rate 1280Hz
Operating Temperature Range 0 to 50°C (32 to 122°F) (<95%RH, Non-Condensing)</td>
Storage Temperature Range -40 to 70°C (-40 to 158°F)
Frequency 50/60Hz
Protection Class NEMA 1
Click here for complete specifications on the Veris H8163-0100-0-1
What's included with the Veris H8163-0100-0-1
  • Revenue Grade Power Meter
  • Calibrated CTs
Veris H8163-0100-0-1 Offers
Features
  • Revenue Grade measurements
Applications
  • Performance Contracting
  • Allocating Costs
Power Consumption 50VA
Insulation Class 600VAC
Internal Isolation 2500VAC
Sample Rate 1280Hz