Veris H6810-200A-.3VR20 Power Metering Split-Core Current Transducer, 200 A, 20' leads
Model: H6810-200A-.3VR20
Model: H6810-200A-.3VR20
The power metering current transducer with 200 A provides a safe 0 to 0.333 VAC output for use with data loggers, chart recorders and power monitoring equipment.
Discontinued!
This product has been discontinued and is no longer available.
There is no direct replacement, however we recommend the:
Not what you're looking for? Let’s do a search and help you find what you need.
Veris H6810-200A-.3VR20 Specifications
Output at Rated Current 0.333 VAC
Accuracy 1% from 10 to 100% of rated current
Frequency Range 50/60 Hz
Leads 20' (6 m)
Weight 12 oz (0.34 kg)
Operating Temperature Range 5 to 140°F (-15 to 60°C)
Storage Temperature -40 to 158°F (-40 to 70°C)
Humidity Range 0 to 95% non-condensing
Max Voltage L-N Sensed Conductor 600 VAC (basic insulation rating)
Altitude of Operation 9,842.5' (3 km) max
Installation Category Cat II or Cat III
Click here for complete specifications on the Veris H6810-200A-.3VR20
What's included with the Veris H6810-200A-.3VR20
Frequency Range 50/60 Hz
Leads 20' (6 m)
Weight 12 oz (0.34 kg)