Model: 15T-01SF-0030NV1QPP-J00
Trumeter 15 Series Thru-Bore Encoder with 30 CPR and 18" M12 5-pin cable, 5 to 28 V DC, push pull
Model: 15T-01SF-0030NV1QPP-J00
Featuring a ¼" bore size and 1.812" (46 mm) slotted flex mount, this high-performance encoder provides reliable mechanical alignment. In addition, the encoder outputs quadrature A and B signals (channel A leads B), ensuring accurate position and motion feedback for demanding control applications.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Trumeter 15T-01SF-0030NV1QPP-J00 Offers
Features
  • Quick and easy installation
  • High-performance economical encoder
  • Low profile 1.0" (25.4 mm) height and 1.5" (38 mm) diameter
  • IP50 rating assures protection against environmental particles
  • Simple, innovative flex mounting system (global mounting standards)
Applications
  • Servo motor control
  • Robotics
  • Specialist assembly machines
  • Digital plotters
  • High power motors
Trumeter 15T-01SF-0030NV1QPP-J00 Specifications
Bore 0.25" (6.35 mm) thru bore
Mounting 1.812" (46 mm) slotted flex mount
Cycles per Revolution 30 CPR
Commutation None
Input Voltage 5 to 28 V DC
Number of Channels Quadrature A and B signals
Output Type push pull
Connector Type 18" cable with 5-pin M12
Environmental Conditions Operating temperature: -4 to 185°F (-20 to 85°C)
Storage temperature: -13 to 185°F (-25 to 85°C)
Humidity: 98% RH, non-condensing
Maximum Shaft Speed 8000 rpm
Accuracy Within 0.017° mechanical or 1 arc-minute from true position
Maximum Frequency Standard:
200 kHz for CPR 1 to 2540
500 kHz for CPR 2541 to 5000
1 MHz for CPR 5001 to 10,000
Sealing IP50 (standard)
Certification None (standard)
Dimensions 1.5 x 1" (38 x 25.4 mm)
Weight 3 oz (0.19 g)
Click here for complete specifications on the Trumeter 15T-01SF-0030NV1QPP-J00
What's included with the Trumeter 15T-01SF-0030NV1QPP-J00
Features
  • Quick and easy installation
Applications
  • Servo motor control
  • Robotics
  • Specialist assembly machines
  • Digital plotters
  • High power motors
Bore 0.25" (6.35 mm) thru bore
Cycles per Revolution 30 CPR
Commutation None
Input Voltage 5 to 28 V DC
Output Type push pull
Maximum Shaft Speed 8000 rpm
Maximum Frequency Standard:
200 kHz for CPR 1 to 2540
500 kHz for CPR 2541 to 5000
1 MHz for CPR 5001 to 10,000
Sealing IP50 (standard)
Certification None (standard)
Weight 3 oz (0.19 g)