Starrett EC799A-6/150 Electronic Caliper, 0 to 6"
Model: EC799A-6/150 | UPC: 049659001426
Boasting a long battery life and a fine adjustment thumb wheel, this easy-to-use electronic caliper offers a streamlined profile with a large LCD screen. In addition, this caliper features buttons for 'zero' and 'inch/mm' measurements, a 0 to 6" (0 to 150 mm) measurement range, and a 0.0005" (0.01 mm) resolution.
Availability 21 in Stock
Quantity
Traceable Calibration Certificate Icon
Traceable Calibration Certificate for your EC799A-6/150 Electronic Caliper
Starrett EC799A-6/150 Offers
Features
  • Inch/millimeter conversion reads 0.01 mm or 0.0005"
  • Zero at any position
  • Fine adjustment thumb wheel
  • Last measuring position retained when shut off
  • Hardened stainless steel body
  • Auto-off after 30 minutes
  • Integrated depth rod
Starrett EC799A-6/150 Specifications
Measuring Range 0 to 6" (0 to 150 mm)
Accuracy ±0.001", 4 to 6": ±0.0015"
0 to 100 mm: ±0.02 mm
0 to 150 mm: ±0.04 mm
Inside Jaw Depth 0.625" (16 mm)
Outside Jaw Depth 1.50" (38 mm)
Body Hardened stainless steel
Auto-Off After 30 minutes
Click here for complete specifications on the Starrett EC799A-6/150
What's included with the Starrett EC799A-6/150
  • Electronic Caliper
  • Protective Fitted Case
  • User's Manual
Four Ways to Measure with a Slide Caliper
Starrett EC799A-6/150 Offers
Features
  • Zero at any position
  • Fine adjustment thumb wheel
  • Integrated depth rod
0 to 100 mm: ±0.02 mm
0 to 150 mm: ±0.04 mm