Starrett 3753A-6/150 Electronic Depth Gauge, 0 to 6" range
Model: 3753A-6/150 | UPC: 49659122589
Availability 1 in Stock
Quantity
Traceable Calibration Certificate Icon
Traceable Calibration Certificate for your Starrett 3753A-6/150 Electronic Depth Gauge
Starrett 3753A-6/150 Offers
Features
  • Lightweight and easy to use
  • Durably built for a long service life
  • Designed for a high level of accuracy
  • Digital display is easily readable
  • Body and slide made from hardened stainless steel
  • Thumb roll allows you to make fine adjustments
  • 2.75" (70) spacing between the holes
  • Use the hook attachment to take edge-to-edge measurements on slots, grooves and shoulders
  • Inch/millimeter convertible
  • Goes to zero at any position
  • Manual on/off, with automatic battery-saving shutoff after 15 minutes of inactivity
Starrett 3753A-6/150 Specifications
Product Type Depth gauge
Power Source Battery powered
Resolution 0.0005" (0.01 mm)
Battery Life 1 year minimum
Measurement Range 0 to 6" (0 to 150 mm)
Battery Type 3 V
Product Length 6" (150 mm); base: 3.94" (99 mm)
Application(s) Depth measurements
Click here for complete specifications on the Starrett 3753A-6/150
What's included with the Starrett 3753A-6/150
Starrett 3753A-6/150 Offers
Features
  • Lightweight and easy to use
  • Inch/millimeter convertible
  • Goes to zero at any position
Product Type Depth gauge
Power Source Battery powered
Resolution 0.0005" (0.01 mm)
Battery Life 1 year minimum
Battery Type 3 V