SHIMPO ST-328-IC-2-230V Xenon Stroboscope Array, 20", 230 VAC, 2 Lamps, Integrated Controller
Model: ST-328-IC-2-230V
Model: ST-328-IC-2-230V
Permanent mount stroboscope arrays utilizing bright high powered xenon style lamps. The ST-328-IC-2-230V's xenon light array provides a bright, stable strobe light over a wide measurement range. It is 20" (500 mm) wide, features 2 Xenon Lamps, an Integrated Controller and 230VAC.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
SHIMPO ST-328-IC-2-230V Offers
ST-328 Series' xenon light array provides a bright, stable strobe light over a wide measurement range. The ST-328 Series arrays are available in several standard sizes from 10" (260 mm) to 71" (1800 mm) in length. The arrays are easily mountable on production equipment. An optional mounting adapter kit is available to aid in array installation. An integral or remote control enclosure is available to program the unit. If selecting the separate, external control enclosure, communication is via a 9.8' (3 m) connecting cable. Operation is simple with the 6 button keypad and large, LED display. Flash rate is quickly adjustable via the control dial. The unit can work off user programmed flash frequency or from a remote sensor's signal which will automatically adjust to corresponding process fluctuations.
Features
  • IP65/NEMA 4X Control
  • IP65/NEMA 4X Control
  • Nine standard size lengths from 10" (260 mm) to 71" (1800 mm)
  • x2 and 1/2 keys for large adjustments to the flash rate or ± key for fine tuning
  • Selectable FPM or Hz operation
  • Independent Removable bulbs help with the maintenance
  • Integral or remote control operations
  • Bright red LED display help to see from a distance or in dimly lit areas
Applications
SHIMPO ST-328-IC-2-230V Specifications
Flash Rate Range 60 to 20,000 FPM
Accuracy 0.01% ±1 digit of full scale at 77°F (25°C)
Display LED
Display LED
Resolution 0.1 FPM at 60 to 12,000 FPM;
1 FPM at 12,001 to 20,000 FPM
1 FPM at 12,001 to 20,000 FPM
Input Signal 5V - 12V Pulse Input;
High level trigger M-12, 3 pin
High level trigger M-12, 3 pin
Input Pulse Width Over 50µs
Input Pulse Width Over 50µs
Temperature Limits 32 to 95°F (0 to 35°C)
Humidity Limits 35 to 85% RH
Humidity Limits 35 to 85% RH
Enclosure Control: Aluminum, NEMA 4X (IP65) Rating;
Array: ABS window & aluminum frame
Dimensions Length x 6" (152mm) x 5.75" (146mm)
Click here for complete specifications on the SHIMPO ST-328-IC-2-230V
What's included with the SHIMPO ST-328-IC-2-230V
  • Stroboscope Array
  • Stroboscope Array
  • AC power cord, 6.5' (2m)
  • AC power cord, 6.5' (2m)
  • Remote Controller Models only: Connection Cable, 9.8' (3m)
Click on a category to view a selection of compatible accessories with the SHIMPO ST-328-IC-2-230V Xenon Stroboscope Array, 20", 230 VAC, 2 Lamps, Integrated Controller.