Knipex 7962125ESD Precision Electronics Diagonal Cutters, 5", ESD
Model: 7962125ESD
Model: 7962125ESD
Utilizing electrically dissipative handles for work on sensitive components, these 5" (12.7 cm) precision electronics diagonal cutters produce flush cuts on wire between 0.004" (0 cm) and 0.051" (0.1 cm). The pointed head incorporates a lead catcher to prevent the uncontrolled loss of cut wire ends, while induction hardened edges rated at 64 HRC maintain precision during ultra-fine tasks. Forged from chrome vanadium ball-bearing steel, the tool uses a bolted joint and double spring to facilitate even, low-friction movement.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
KNIPEX 7962125ESD Offers
5" (12.7 cm) ESD Precision Electronics Diagonal Cutters
Features
  • For ultra fine cutting work
  • Electrically discharging handles - dissipative
  • Pointed head with lead catcher - no uncontrolled loss of cut wire ends
  • Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 64 HRC
  • Approx. 20% lighter than conventional electronics pliers
  • Smooth-running double spring for a gentle and even opening
  • Ergonomically optimized multi-component handles
  • Forged from chrome vanadium ball-bearing steel
KNIPEX 7962125ESD Specifications
Length 125 mm (5")
Cutting Capacity 0.1 to 1.3 mm (0.004 to 0.051) inches
Handles Multi-component
Head Polished
Finish Burnished
Style No Bevel for Flush Cutting
Weight 0.2 lbs (0.1 kg)
What's included with the KNIPEX 7962125ESD
KNIPEX 7962125ESD Offers
Features
  • For ultra fine cutting work
Length 125 mm (5")
Handles Multi-component
Head Polished
Finish Burnished
Weight 0.2 lbs (0.1 kg)