Model: OMS-040-F-M | Order No: OM040S001-840M4
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
FLOMEC OMS-040-F-M Offers
Features
  • Accuracy of ± 0.5% of reading
  • Repeatability typically ± 0.03% of reading
  • Flows from 1 L/min. to 450L/min. with Pulse-Out or LCD Display
  • Sizes 1/2" to 2" (15mm-50mm) Pipe Sizes
  • High accuracy and repeatability, direct volumetric reading
  • No requirement for flow conditioning (straight pipe runs)
  • Only two moving parts means less maintenance and better reliability
  • Factory calibrated
  • The OM Series Medium Capacity flow meters are perfect for bulk transfer of fuels and oils.
Applications
  • Diesel fuel
  • Lubricating oils and greases
  • Edible oils
FLOMEC OMS-040-F-M Specifications
Technology Oval gear meter
Flow Range 4 to 66 GPM (15 to 250 L/min)
Nominal Size 1½" (40 mm)
Accuracy ±0.5%
Body Material 316L Stainless steel
Rotor Material / Bearing Type PPS / No bearing
O-ring Material FKM (Viton™)
5°F (-15°C) minimum
Maximum Temperature Limit 176°F (80°C) maximum
Process Connections ANSI-150 RF flanged
Mechanical Registers 4 digit mechanical totalizer - US gallons
Totalizer capacity: 9999.9 gallon
Recommended Filtration 100 mesh (150 μm)
Operating Temperature Range -40 to 300˚F (-40 to 150°C)
Click here for complete specifications on the FLOMEC OMS-040-F-M
What's included with the FLOMEC OMS-040-F-M
FLOMEC 15244001 Kit, 1 1/2" OM040 Gear set with PPS gears and viton seal 15244001
FLOMEC 15244021 Kit, 1 1/2" OM040 Mechanical Gear set with PPS gears and viton seal 15244021
FLOMEC OMS-040-F-M Offers
Features
  • Factory calibrated
Applications
  • Diesel fuel
  • Lubricating oils and greases
  • Edible oils
Technology Oval gear meter
Nominal Size 1½" (40 mm)
Accuracy ±0.5%
O-ring Material FKM (Viton™)
5°F (-15°C) minimum