FLOMEC OMS-025-N-R40 OM Medium Capacity Oval Gear Flowmeter with stainless steel body, 1", FNPT
Model: OMS-025-N-R40 | Order No: OM025S001-826R7G
This 1" oval gear flowmeter features a durable stainless steel body, a PPS rotor, an FKM viton o-ring, a 176°F (80°C) maximum temperature limit, an FNPT fitting, a 3 x 16 mm drilled hole cable entry, and an RT40 backlit rate totalizer, offering the ability to handle a wide range of fluid consistency. Pre-configured to display in gallons.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
FLOMEC OMS-025-N-R40 Offers
Features
  • High accuracy and repeatability, direct volumetric reading
  • Measures high and low viscosity liquids
  • Quadrature pulse output option and bi-directional flow
  • Optional Exd I/IIB approval (ATEX, IECEx)
  • No requirement for flow conditioning (straight pipe runs)
  • Only two moving parts
Applications
  • Oils
  • Fuel
  • Diesel
  • Truck Metering
  • Bunker C Fuel Oil
  • Chemical Additive Injection
  • Batching
  • Molasses
  • Clean Fluids
  • Oil-Based Paints
  • Industrial Fluids
  • Chemical Feed Lines
FLOMEC OMS-025-N-R40 Specifications
Meter Specifications
Nominal Size 1" (25 mm)
Flow Range 2.6 to 40 GPM (10 to 150 L/min)
Repeatability Typically ± 0.03% of reading
Temperature Range -40° F to +300° F (-40° C to +150° C) refer to factory for lower temperature
Pressure Rating (Threaded Meter)
Aluminum 990 PSI (68 bar)
Intermediate Pressure Aluminum 2000 PSI (138 bar)
316 Stainless Steel 990 PSI (68 bar)
Intermediate Pressure SS 1450 PSI (100 bar)
Recommended Filtration 100 mesh (150 μm)
Electrical
Output Pulse Resolution Pulses / gallon (Pulses / L) - Nominal
Reed Switch 102 (27)
Hall Effect 405 (107)
QP - Quadrature Hall Option 204 (54)
Reed Switch Output 30V (dc) x 200mA max. [maximum thermal shock 18o F (10o C) / minute]
Hall Effect Output (NPN) 3 wire open collector, 5-24V (dc) max., 20mA max
Optional Outputs 4-20mA, scaled pulse, quadrature pulse, flow alarms or two stage batch control
Dimensions
ANSI 150 DIN16 7.8" (198 mm)
BSP NPT 5.4" (148 mm)
EB11/RT14 Housing 5.8" (148 mm)
TR40 Alloy Housing 5.9" (151 mm)
Cover 3.9" (100 mm)
Click here for complete specifications on the FLOMEC OMS-025-N-R40
What's included with the FLOMEC OMS-025-N-R40
Click on a category to view a selection of compatible accessories with the FLOMEC OMS-025-N-R40 OM Medium Capacity Oval Gear Flowmeter with stainless steel body, 1", FNPT.
FLOMEC 15242521 Kit, 1" OM025 Mechanical Gear set with PPS gears and viton seal 15242521
The OM025 Mechanical PPS Gear Set contains 2 x PPS rotors and a viton seal to suit the OM Series 1" flow meters. FLOMEC® Genuine Parts & Accessories are backed by a 1-year limited manufacturer's warranty.
FLOMEC OMS-025-N-R40 Offers
Features
  • Only two moving parts
Applications
  • Oils
  • Fuel
  • Diesel
  • Truck Metering
  • Bunker C Fuel Oil
  • Chemical Additive Injection
  • Batching
  • Molasses
  • Clean Fluids
  • Oil-Based Paints
  • Industrial Fluids
  • Chemical Feed Lines
Meter Specifications
Nominal Size 1" (25 mm)
Aluminum 990 PSI (68 bar)
Electrical
Reed Switch 102 (27)
Hall Effect 405 (107)
Dimensions
ANSI 150 DIN16 7.8" (198 mm)
BSP NPT 5.4" (148 mm)
Cover 3.9" (100 mm)