Model: G2S-15-N-42 | Order No: G2S15N42GMX
FLOMEC G2S-15-N-42 Turbine Flow Meter with Q9 display, stainless steel body and ISO7, 1-1/2", litre
Built for high-pressure environments, the stainless steel turbine flow meter features a rugged 1½" (40 mm) FNPT design that withstands demanding liquids and elevated temperatures. It includes a Q9 display with 4 to 20 mA analog and pulse outputs, with readings in gallons per minute, ideal for industrial fluids and process monitoring.
Availability 2 in Stock
Quantity
FLOMEC G2S-15-N-42 Offers
Features
  • Meter is designed for thin fluids <100 cp
  • Modular design allows for use with Output Modules, Sensors and Remote Transmitters
  • High accuracy meter
  • Internal parts are simple to replace for easy maintenance
  • AAA Alkaline battery life: 2 years
  • Tri-Clover® (Stainless Steel only) Clamp size is 1/2" (1.27 cm) bigger than meter size i.e. 1" (2.54 cm) meter has 1.5" (3.81 cm) tri-clamp fittings
Applications
  • Batching
  • Brewing
  • Food and beverage processing
  • Blending
  • Fuel products
  • Water
  • Monitoring clean fluids
  • Industrial fluids
  • Plant process water
FLOMEC G2S-15-N-42 Specifications
Technology Turbine
Flow Range 3.8 to 760 L/min (size dependent)
Accuracy ±1.5% to 0.75% (size dependent)
Repeatability ±0.3%
Pressure Rating 1500 psi (103 bar)
Operating Temperature Range 0 to 129°F (-18 to 54°C)
Click here for complete specifications on the FLOMEC G2S-15-N-42
What's included with the FLOMEC G2S-15-N-42
  • Turbine Flow Meter
  • Local digital display
  • 2 x alkaline AAA batteries
  • Owner’s manuals
  • Two-Year Warranty
FLOMEC G2 Series Body for the turbine flow meter, stainless steel, FNPT, 1-1/2" G2S15NXXXXB
Ideal for high-pressure applications, this stainless steel body for the turbine flow meter features a rugged 1½" (15 mm) NPT design that withstands demanding liquids and elevated temperatures. This body-only model is great for OEMs or custom installations requiring a durable, high-performance turbine meter without built-in electronics. Packaging option B.
FLOMEC G2S-15-N-42 Offers
Features
  • High accuracy meter
Applications
  • Batching
  • Brewing
  • Food and beverage processing
  • Blending
  • Fuel products
  • Water
  • Monitoring clean fluids
  • Industrial fluids
  • Plant process water
Technology Turbine
Repeatability ±0.3%
  • Turbine Flow Meter
  • Local digital display
  • 2 x alkaline AAA batteries
  • Owner’s manuals
  • Two-Year Warranty