Model: AHNC-5000P | UPC: 800837025623
Baker AHNC Series Liquid Filled Pressure Gauge, 0 to 5000 psi/0 to 35,000 kPa, 2.5" dial, ¼" NPT back, SS housing-
Image is for reference only, refer to product info for complete details.
Downloads: datasheet
This pressure gauge has a stamped aluminum 2.5" diameter dial and polished stainless steel case. Its glycerine fill provides a dampening effect which minimizes pulsations.
Availability 12 to 13 Weeks
Quantity
Traceable Calibration Certificate Icon
Traceable Calibration Certificate for your AHNC-5000P Series Liquid Filled Pressure Gauge
Baker AHNC-5000P Offers
Features
  • Dual English/metric scales (psi/kPa)
  • Polished stainless steel case
  • Glass lens, pressed bezel
  • Bronze tube and brass socket with brass movement
Applications
Baker AHNC-5000P Specifications
Dial Diameter 2½"
Pressure Range 0-5000 psi/0-35,000 kPa
Accuracy ±1.6 % accuracy
Connection 1/4" NPT Back Mount
Dial Type Analogue
Figure Intervals 1000 psi
Minor Divisions 100 psi
Click here for complete specifications on the Baker AHNC-5000P
What's included with the Baker AHNC-5000P
Baker AHNC-5000P Offers
Features
  • Glass lens, pressed bezel
Applications
Dial Diameter 2½"
Accuracy ±1.6 % accuracy
Connection 1/4" NPT Back Mount
Dial Type Analogue
Figure Intervals 1000 psi
Minor Divisions 100 psi