Ashcroft GC517F0242CD100#G Pressure Transducer with Display, 100 psi
Model: GC517F0242CD100#G | UPC: 783029349823
Availability 1 in Stock
Quantity
Traceable Calibration Certificate Icon
Traceable Calibration Certificate for your GC517F0242CD100#G Pressure Transducer with Display
Ashcroft GC517F0242CD100#G Specifications
Range 0 to 100 psi
Accuracy ±0.25% Full Scale
Output 4 to 20mA at 12 to 32VDC
Power Required 12 to 32VDC
Process Connection 1/4" NPT Female
Electrical Connections 1/2" NPT Female Conduit
Wetted Materials 316 Stainless Steel
Housing Aluminum
What's included with the Ashcroft GC517F0242CD100#G
Range 0 to 100 psi
Accuracy ±0.25% Full Scale
Power Required 12 to 32VDC
Housing Aluminum