Model: PG5-10000-PSIS-F0-L0-E0-P0-N0-B0 | Order No: 549015-1001
APG PG5 Series Digital Pressure Gauge, 0 to 10,000 psis, 2.66" dial, ¼ to 18 NPTM bottom, injected molded case EMI-X PDX-W-88341 housing-
Image is for reference only, refer to product info for complete details.
Downloads: datasheet manual
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Traceable Calibration Certificate Icon
APG PG5-10000-PSIS-F0-L0-E0-P0-N0-B0 Offers
Functions
Functions
Features
  • Full featured gauge for indoor use
  • Large, full 5-digit display with 0.4 in. characters
  • Available ranges from vacuum up to 10,000 psi
  • Tare, Peak Hold, and Max/Min functions standard
  • ±0.25% accuracy of full scale
  • User selectable units of measure (psi, kPa, mmHg, cmHg, mbar, bar, inH2O, ftH2O, kg/cm2)
  • Easy-to-use
  • Easy-to-use
Applications
  • Pump Control
  • Pump Control
  • Filter and Control Valve Monitoring
  • Hydraulic Weight/Force
  • Hydraulic Weight/Force
  • Difficult/Harsh Points of Measurement
APG PG5-10000-PSIS-F0-L0-E0-P0-N0-B0 Specifications
Accuracy (linearity & hysteresis) ±0.25% of full scale (BFSL), ±0.1% accuracy in selected ranges
Output Options 4-20 mA, 0-2 VDC, 0-5 VDC
Compensated Temperature 20º - 130ºF (-7º - 54ºC)
Storage Temperature -40º - 160ºF (-40º - 71ºC)
Operating Temperature 0º - 160ºF (-18º - 71ºC)
Battery Option (1) Standard 9V (typical life 700 hrs), Auto-off: 2 - 32 minutes, Low battery detection with 25% increments
External Power Option 9-28 VDC
External Power Option 9-28 VDC
6-Pin Connector R04-R6M
6-Pin Connector R04-R6M
Size 2.66" x 1.55" (67.6 x 39.4 mm)
Weight 0.36 lb (163 grams)
Weight 0.36 lb (163 grams)
Click here for complete specifications on the APG PG5-10000-PSIS-F0-L0-E0-P0-N0-B0
What's included with the APG PG5-10000-PSIS-F0-L0-E0-P0-N0-B0
Features
Applications