Model: IS33-36/300PSI-SPS | Order No: IS33-36/300PSI-SPSS
AMETEK Crystal IS33 Pressure Calibrator with manifolds, 36 psi/300 psi
Compact, rugged, and designed to bring laboratory accuracy to outdoor field conditions, this pressure calibrator fits easily into your shirt pocket. Internal sensors give 0.05% of reading accuracy with 36 and 300 psi ranges and resist damage from overpressure. Additionally, it has two stainless steel manifolds.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Crystal Pressure IS33-36/300PSI-SPS Offers
Weigh less than a pound and advanced technology is employed throughout.
Features
  • Indicates milliamps to calibrate transmitters
  • Ultra compact and light
  • Very easy to learn and use
  • Battery operated
  • Brings laboratory accuracy to outdoor field conditions
Applications
  • Gauge pressure measurement
Crystal Pressure IS33-36/300PSI-SPS Specifications
Pressure Ranges 36 psi/300 psi
Accuracy-Pressure Measurement 0 to 110% of Range: ±(0.05% of Reading + Floor Term)
Floor Term: 0.005% of FS or display resolution, whichever is greater
Vacuum: ±(0.25% of Reading + Vacuum Floor Term)
Vacuum Floor Term: 0.004 psi for 16 and 36 psi
0.01 psi for 300 ps
Accuracy-Milliamperes Accuracy: ±(0.025% of Reading + 0.001 mA)
Range: 0 to 55 mA
Resolution: 0.001 mA
Connection: 0.1" (4 mm) jacks, 0.75" (19 mm) spacing
Screen 2 lines of up to 6 digits, 0.2" (5 mm) high
Digital Interface Micro-USB
Enclosure Extruded aluminum with sealed membrane keypad
Pressure Fitting &frac;18" female NPT
Temperature Operating: 32 to 122°F (0 to 50°C)
Storage: -4 to 158°F (-20 to 70°C)
Battery One alkaline or lithium 9 V battery
Weight 1.07 lb (485 g)
Click here for complete specifications on the Crystal Pressure IS33-36/300PSI-SPS
What's included with the Crystal Pressure IS33-36/300PSI-SPS
  • Pressure Calibrator
  • ISO 17025 Accredited Calibration Certificate, NIST Traceable
  • 2 x Stainless Steel Manifolds
  • CD Manual
Features
  • Ultra compact and light
  • Very easy to learn and use
  • Battery operated
Applications
  • Gauge pressure measurement
Pressure Ranges 36 psi/300 psi
0.01 psi for 300 ps
Range: 0 to 55 mA
Resolution: 0.001 mA
Digital Interface Micro-USB