Model: ADT680P-10-GP30K-PSI-AF-DL | Order No: ADT680P10GP30KPSIAFDL
Additel 680P Series Pressure Gauge with data logging, 0 to 30,000 psi, 0.1% FS, Ø3.62" dial, autoclave 1/4 " HP F, 304 SS
Designed for panel mount applications, this durable IP67-rated pressure gauge measures 0 to 30,000 psi (0 to 2000 bar) with 0.1% FS accuracy, and offers an autoclave 1/4 HP female connection. Moreover, it features data logging capability and Bluetooth connectivity for efficient data management and communication.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Additel ADT680P-10-GP30K-PSI-AF-DL Offers
Easy to Maintain
Additel ADT680P-10-GP30K-PSI-AF-DL Specifications
Pressure Range 30,000 psi (2000 bar)
Accuracy (FS) 0.1% of full span
Accuracy (RD) N/A
Burst Rating 1.5x
Media G, L (Gas, Liquid)
Measurement Type Range by psi
Port Type Autoclave F-250-C female
Rate: user-selectable from 1 to 99,999 second intervals
4~5 digit display can be switched, numeral display height: 0.62" (16 mm)
Compliance Protection level: IP67
Vibration: 5 g (20 to 2000 Hz)
Environmental Conditions Compensated temperature: 14 to 122°F (-10 to 50°C)
Operating temperature: -4 to 122°F (-20 to 50°C)
Storage temperature: -40 to 167°F (-40 to 75°C)
Humidity: 5 to 95%, non-condensing
Wetted parts material: 316L SS
Dimensions: 3.62 x 4.52" (92 x 115 mm). Flange: 5.43" (138 mm)
Weight: 1.32 lbs (0.6 kg)
Click here for complete specifications on the Additel ADT680P-10-GP30K-PSI-AF-DL
What's included with the Additel ADT680P-10-GP30K-PSI-AF-DL
  • One-Year Warranty
Easy to Maintain
Accuracy (RD) N/A
Burst Rating 1.5x
Media G, L (Gas, Liquid)
Measurement Type Range by psi
Vibration: 5 g (20 to 2000 Hz)
Wetted parts material: 316L SS