Model: ADT680P-05-GP25K-PSI-AF
Additel 680P Series Pressure Gauge, 0 to 25,000 psi, 0.05% FS, Ø3.62" dial, autoclave 1/4 " HP F, 304 SS
Model: ADT680P-05-GP25K-PSI-AF
Designed for panel mount applications, this durable IP67-rated pressure gauge measures 0 to 25,000 psi (0 to 1600 bar) with 0.05% FS accuracy, and offers an autoclave 1/4 HP female connection. Moreover, it features Bluetooth connectivity for efficient data management and communication.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Additel ADT680P-05-GP25K-PSI-AF Offers
Features
  • Stainless steel housing
  • IP67 rated
  • Backlight display
  • Panel mount
  • Fully welded sensor
Applications
  • Pressure monitoring and recording in industrial systems
  • Calibration verification of pressure instruments
Durable
Easy-to-Use
Easy to Maintain
Additel ADT680P-05-GP25K-PSI-AF Specifications
Pressure Range 25,000 psi (1600 bar)
Accuracy (FS) 0.05% of full span
Accuracy (RD) N/A
Burst Rating 1.5x
Media G, L (Gas, Liquid)
Measurement Type Range by psi
Port Type Autoclave F-250-C female
Display Wide viewing angle FSTN segment code LCD, three partition design
Rate:
3 readings per second in low power mode (default setting)
Adjustable from 10 readings per second to 1 reading every 10 seconds
4~5 digit display can be switched, numeral display height: 0.62" (16 mm)
Battery life:
1. Super stable mode: 4000 hours (3 reading/s, default), 1000 hours (10 reading/s)
2. Low power mode: 5000 hours (2 reading/s), 9000 hours (1 reading/s), 18,000 hours (1 reading/10s)
Power auto-off: 120, 90, 60, 45, 30, 15 minutes auto-off options
The factory default of power auto-off feature is inactive
Compliance Protection level: IP67
Vibration: 5 g (20 to 2000 Hz)
Shock resistance: 10 g
European compliance: CE marked
Communication Bluetooth (BLE5.3), RS232 *(Do not use the RS-232 connector in a hazardous area)
Environmental Conditions Compensated temperature: 14 to 122°F (-10 to 50°C)
Operating temperature: -4 to 122°F (-20 to 50°C)
Storage temperature: -40 to 167°F (-40 to 75°C)
Humidity: 5 to 95%, non-condensing
Working altitude: <9842' (<3000 m)
Enclosure Installation direction: Installed axially
Case material: 304 SS
Front panel material: anti-static PET
Rubber boot material (sold separately): anti-static TPU
Wetted parts material: 316L SS
Dimensions: 3.62 x 4.52" (92 x 115 mm). Flange: 5.43" (138 mm)
Weight: 1.32 lbs (0.6 kg)
Click here for complete specifications on the Additel ADT680P-05-GP25K-PSI-AF
What's included with the Additel ADT680P-05-GP25K-PSI-AF
  • Digital Pressure Gauge
  • ISO 17025 Accredited Calibration Certificate
  • 3 x AA Alkaline Batteries
  • One-Year Warranty
Features
  • Stainless steel housing
  • IP67 rated
  • Backlight display
  • Panel mount
  • Fully welded sensor
Applications
Durable
Easy-to-Use
Easy to Maintain
Accuracy (RD) N/A
Burst Rating 1.5x
Media G, L (Gas, Liquid)
Measurement Type Range by psi
Rate:
Battery life:
Vibration: 5 g (20 to 2000 Hz)
Shock resistance: 10 g
European compliance: CE marked
Case material: 304 SS
Wetted parts material: 316L SS