Model: ACUDC-301-1000V-650A-P2
Accuenergy AcuDC 301 Series EV Charging Meter, 1000VDC, 650A
Model: ACUDC-301-1000V-650A-P2
The Accuenergy AcuDC 301 is a high-accuracy DC meter purpose-built for EV fast charging station infrastructures. Designed to measure the DC voltage, current, power, and energy, it supports a wide voltage measurement range between 0 to 1000V and delivers 0.1% revenue-grade accuracy for electric charging billing applications.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Accuenergy ACUDC-301-1000V-650A-P2 Offers
Features
  • Bidirectional energy measurement, compliant to IEC 62053-41:2021 Class 0.5, EN50470-4 Class C
  • MID (Measurement Instrument Directive) / revenue-grade style compliance positioning
  • Direct voltage measurement at 0.1% accuracy from 60V to 1000V
  • Bidirectional current measurement via shunt from -650A to 650A at 0.2% accuracy
  • Modbus-RTU over RS485 and Modbus-TCP/IP over Ethernet for data query and configuration
  • Real-time data query and configuration via HMI display
  • LED light to indicate energy pulse signal
  • Three navigation keys for LCD display and to configure settings
  • Two-tier metrology security system ensures data integrity
  • Three data loggers and 1 trend logger to record key parameters to built-in nonvolatile memory
  • Used on a 35mm DIN rail mount
Accuenergy ACUDC-301-1000V-650A-P2 Specifications
Specifications
Voltage Range 60.00~1000.00V
Voltage Accuracy 0.1% 60.00~1000.00V 0.001
Current Range -650.000 ~650.000A
Current Accuracy 0.2%* -650.000 ~650.000A 0.002
Power Range -650.000~650.000 kW
Power Accuracy 0.5% -650.000~650.000 kW 0.005
Energy Range -999999999999.9999 ~ 999999999999.9999 kWh
Energy Accuracy 0.5% -999999999999.9999 ~ 999999999999.9999 kWh 0.005
Charge Range -999999999999.9999 ~ 999999999999.9999 Ah
Charge Accuracy 0.5% -999999999999.9999 ~ 999999999999.9999 Ah 0.005
Current Demand Range -650.000 ~650.000A
Current Demand Accuracy 0.2% -650.000 ~650.000A 0.002
Power Demand Range -650.000~650.000 kW
Power Demand Accuracy 0.5% -650.000~650.000 kW 0.005
Ripple Factor Range 0.000~100.000% 0.000~100.000%
Current Inputs
Nominal Current Current 130A
Metering Range ±650A
Withstand 30 x Imax for 0.01 second
Pickup Current 0.52A
Accuracy 0.2% (±650A)
Voltage Inputs
Metering Range 0-1000V
Withstand 5kVRMS 1Min
Pickup Voltage 10V
Accuracy 0.1% (60V~1000V)
Energy Accuracy
Energy Class 0.5 (According to IEC 62053-41), Class C (According to EN50470-4)
Charge 0.005
DC Control Power
Operating Range 9V~36V
Burden 6W
Operating Conditions -35 to 70°C (-31 to 158°F); 0% to 95% RH
What's included with the Accuenergy ACUDC-301-1000V-650A-P2
Features
Specifications
Voltage Range 60.00~1000.00V
Current Inputs
Nominal Current Current 130A
Metering Range ±650A
Pickup Current 0.52A
Accuracy 0.2% (±650A)
Voltage Inputs
Metering Range 0-1000V
Withstand 5kVRMS 1Min
Pickup Voltage 10V
Accuracy 0.1% (60V~1000V)
Energy Accuracy
Charge 0.005
DC Control Power
Operating Range 9V~36V
Burden 6W